Garnki gastronomiczne – jak wybrać najlepsze dla swojego biznesu?
Garnki to jedno z najważniejszych narzędzi pracy w każdym lokalu gastronomicznym, zatem jest to inwestycja, na której zdecydowanie nie warto oszczędzać. Na rynku dostępna jest niezliczona liczba marek i modeli, jak zatem znaleźć i zakupić zestaw, który będzie służył bez problemów przez lata? Odpowiedź znajdziesz w poniższym artykule!
Wybór garnka do gastronomii – liczy się dobry materiał
Garnki profesjonalne muszą spełniać szereg wymagań stawianych przez charakter prowadzonej działalności, ale też samych szefów kuchni. Warto zaznaczyć, że o ile rozmiar naczynia czy producent mają duże znaczenie, to materiał, z którego wykonano garnek, będzie definiował zakres jego wykorzystania, a także możliwości, jakie zaoferuje kucharzowi.
Najczęściej spotykanym materiałem w kontekście garnków gastronomicznych jest stal nierdzewna i trudno się temu dziwić – jest wyjątkowo trwała, odporna na uszkodzenia, bezpieczna dla zdrowia i utrzymuje swoje właściwości nawet w bardzo wysokich temperaturach. Jest także łatwa w czyszczeniu i niemal w każdym wypadku można ją myć w zmywarkach gastronomicznych. Sama stal jednak często nie wystarczy, dlatego warto rozważyć wybór garnka z dodatkową powłoką oraz niestandardową budową dna. Najczęściej spotykane są garnki nierdzewne zaopatrzone w powłoki:
ceramiczne – świetnie utrzymujące ciepło, zapobiegające przywieraniu potraw, jednak podatne na zarysowania druciakiem lub metalowymi przyborami;
emaliowane – wyjątkowo odporne na wysokie temperatury i tym samym często nadające się do stosowania w piekarnikach, uważane są też za najbezpieczniejsze dla zdrowia;
tytanowe – takie powłoki nagrzewają się bardzo szybko, co sprawia, że można na nich gotować z minimalną ilością tłuszczu, a dodatkowo są bardzo trwałe;
teflonowe – zmniejszają do minimum ryzyko przywierania potraw, jednak są bardzo podatne na zarysowania;
marmurowe – dość uniwersalne, o dobrej dystrybucji ciepła, jednak trudne w czyszczeniu.
Garnki gastronomiczne mogą mieć także specyficznie formowane dno, które w jeszcze większym stopniu poprawi parametry techniczne garnka. Mowa na przykład o tzw. dnie kapsułowym, które składa się z dwóch warstw ze stali nierdzewnej szczelnie okalających rdzeń z aluminium. Takie rozwiązanie sprawia, że poza wszystkimi zaletami stali nierdzewnej uzyskujemy także atuty aluminium – doskonałe rozprowadzanie ciepła, a tym samym szybsze przygotowywanie potraw i oszczędność energii.
Jeśli jest to możliwe, zdecydowanie warto upewnić się też, że wybrany garnek został w całości wytłoczony z jednego arkusza nierdzewnej blachy. Gwarantuje to pełną szczelność, której nie zapewniają z kolei garnki spawane.
Wymiary garnka i zapotrzebowanie lokalu
Gdy już wiadomo, jaki materiał wykonania garnka sprawdzi się najlepiej, można rozważyć, jakie wymiary garnków będą pasować do naszego zaplecza gastronomicznego.
Nie licząc najmniejszych lokali, w których największe garnki mogłyby utrudniać pracę, warto zaopatrzyć się w zróżnicowany zestaw składający się z garnków o różnej pojemności, wymiarach (niskie, średnie, wysokie, rondle) i przeznaczeniu (uniwersalne oraz służące np. do duszenia lub przyrządzania owoców morza). Nie znaczy to, że trzeba kupować po jednym garnku z każdej kategorii, proporcje należy dopasować do potrzeb lokalu i charakteru prowadzonej działalności.
Jeśli lokal obsługuje zwykle umiarkowaną liczbę gości, to lepszym wyborem będzie zakup głównie garnków małych lub średnich – do około 30 litrów. Duże lokale odwiedzane przez licznych gości, a także firmy cateringowe obsługujące wydarzenia powinny zainwestować w duży garnek gastronomiczny sięgający nawet 100 litrów pojemności. W niektórych przypadkach takich garnków może być potrzebnych nawet kilka.
Bezpieczeństwo i możliwości czyszczenia
Gdy w kuchni panuje duży ruch, a pracownicy muszą wykonywać złożone czynności niezwykle szybko, często nietrudno o wypadek. Dlatego garnki dla gastronomii powinny być projektowane tak, aby to ryzyko minimalizować. Warto szukać garnków z nienagrzewającymi się, solidnie przymocowanymi i ergonomicznymi uchwytami. Czasami uderzenia, zarysowania lub upadki garnka są nieuniknione, a w takich przypadkach jakość wykonania i wykorzystanego materiału będą grały pierwsze skrzypce. Garnki renomowanych producentów zagwarantują odpowiednią wytrzymałość, a ponadto będą miały wszystkie niezbędne atesty i certyfikaty związane z kontaktem z żywnością.
Możliwość efektywnego czyszczenia garnków gastronomicznych jest niezwykle istotna dla utrzymania płynnego działania zaplecza kuchennego. W tym celu trzeba zwrócić uwagę, czy dany garnek można myć w zmywarce gastronomicznej. Niemal wszystkie garnki ze stali nierdzewnej są do tego przystosowane, jednak należy uważać na garnki aluminiowe, miedziane i żeliwne, które wymagają mycia ręcznego – w innym wypadku mogą się odbarwiać i ulegać korozji.
Rozważywszy wszystkie powyższe kwestie, wybór odpowiedniego garnka dla lokalu gastronomicznego będzie znacznie łatwiejszy.
Podziel się
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana