Jakie systemy klimatyzacji stosuje się w gastronomii?
Odpowiednie wyposażenie lokalów gastronomicznych jest niezbędne do ich prawidłowego funkcjonowania. Ogromną rolę pełni w ich w przypadku również klimatyzacja, gdyż ma ona wpływ na poprawną wentylację, komfort gości oraz samych pracowników. Dlatego niezwykle istotny jest jej wybór. Dowiedz się, jakie systemy klimatyzacyjne należy zastosować w profesjonalnej gastronomii.
Klimatyzacja – dlaczego ma tak duże znaczenie w gastronomii?
Kuchnie w restauracjach i barach mają specyficzny mikroklimat. Nietrudno tam o wysokie temperatury zwłaszcza w godzinach szczytu. Nie bez znaczenia jest także pora roku i konstrukcja pomieszczenia. Jeśli do tego dodać także obecność przynajmniej kilku pracowników jednocześnie, można zauważyć nie tylko wysoką temperaturę, ale także wilgotność. Takie warunki mają wpływ na komfort i bezpieczeństwo osób pracujących w kuchni. Dlatego niezwykle istotny jest wybór odpowiedniego systemu klimatyzacyjnego do profesjonalnej gastronomii. Instalacje oferują specjalistyczne firmy, takie jak Klimapro.
Przeczytaj również: Jakie są koszty montażu klimatyzacji w kontekście dofinansowania?
Jakie wymagania powinna spełniać klimatyzacja w gastronomii?
Wybór odpowiedniej klimatyzacji do profesjonalnych obiektów gastronomicznych powinien być przemyślany. Instalacja musi spełniać następujące zadanie:
utrzymanie odpowiedniej temperatury i wilgotności powietrza, tak, by praca w kuchni była bezpieczna oraz nie wpływała negatywnie na samopoczucie pracowników,
filtrowanie powietrza z nagromadzonych pyłów i tłuszczów,
zapewnienie efektywności wentylacyjnych i dopływu świeżego powietrza,
wychwytywanie zapachów, tak, aby zminimalizować ich przedostawanie się do części przeznaczonej dla klientów lokalu gastronomicznego.
To tylko kilka funkcji, jakie powinna spełniać przemysłowa klimatyzacja do gastronomii.
Wydajna klimatyzacja do gastronomii, czyli jaka?
Już wiesz, jakie podstawowe zadania ma do wykonana przemysłowa klimatyzacja w gastronomii. Warto sprawdzić, czym powinna się charakteryzować taka instalacja:
wyposażenie w system nawiewowo-wywiewny, który zapewnia ciągłość wymiany powietrza na świeże,
w zależności od pomieszczenia w lokalu gastronomicznym należy również zachować odpowiednią efektywność wymiany powietrza, który standardowo wynosi 20m3/h na jedną przebywającą osobę w przypadku możliwości otwierania okien. Natomiast gdy są one na stałe zamknięte, konieczne jest uzyskanie wymiany powietrza na poziomie minimum 30m3/h.
Zanim zdecydujesz się na system klimatyzacyjny do gastronomii, poproś o radę fachowców, którzy dobiorą idealną instalację do Twojego lokalu.
Podziel się
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana