Silniki do rolet. Kryteria wyboru
Rolety wyposażone w silnik są niezwykle wygodne. W przypadku sterowania radiowego możliwe jest opuszczenie lub odsłonięcie rolet z dowolnego miejsca w pobliżu. Takie rozwiązanie sprawdza się zwłaszcza w przypadku dużych powierzchni okiennych lub utrudnionego dostępu do okna. Nie musimy wówczas obsługiwać każdej rolety ręcznie. Jednak jaki silnik do rolet najlepiej wybrać?
Rolety i żaluzje można obsługiwać za pomocą tradycyjnego sterowania: sznurków, taśm, zwijaczy korbowych i napędów. Możemy również skorzystać z nowoczesnych rozwiązań, oferowanych przez producentów. Należą do nich między innymi silniki do rolet sterowane poprzez przełącznik klawiszowy lub napęd sterowany radiowo. Przyjrzymy się im bliżej.
Rodzaje silników do rolet
Aby wybrać model najlepiej dostosowany do naszych potrzeb, warto poznań rodzaje silników. Możemy wyróżnić dwa główne typy sterowania roletami: za pomocą przełącznika lub pilota. Pierwsze rozwiązane jest najtańszą opcją sterowania elektrycznego. W przypadku silnika przewodowego kabel zasilający łączy się z przełącznikiem klawiszowym, za pomocą którego można opuszczać lub odsłaniać roletę. Każda roleta musi mieć swój własny przełącznik, w przeciwieństwie do sterowania radiowego, gdzie jeden pilot może służyć do obsługi kilku rolet. Silnik bezprzewodowy jest rozwiązaniem najbardziej komfortowym, ponieważ roletę możemy obsługiwać z większej odległości, a także sterować kilkoma roletami jednocześnie. Sprawdza się przy dużych powierzchniach okiennych wymagających zasłonięcia, a także w przypadku okien, do których dostęp jest utrudniony.
Jaki silnik do rolet wybrać?
To, jaki silnik wybierzemy, zależy od naszych możliwości finansowych i potrzeb. Jednak bez względu na to, czy będzie to silnik przewodowy czy bezprzewodowy, powinien charakteryzować się kilkoma parametrami. Przede wszystkim istotne jest, aby silnik był cichy. Głośna praca rolet może przeszkadzać, jeśli na przykład mamy małe dzieci. Musi być także niezawodny – zablokowane rolety nie będą spełniały swojej funkcji. Tego typu silniki do rolet znajdziemy w ofercie firmy Tapperella.
W przypadku montażu silnika do rolet zewnętrznych warto zwrócić uwagę, czy posiadają system przeciążeniowy. Może się bowiem okazać, że roleta przymarznie lub napotka na swojej drodze przeszkodę – wówczas silnik powinien wstrzymać jej pracę, zapobiegając uszkodzeniom. Jest to rozwiązanie konieczne, jeśli planujemy połączenie rolet z systemami inteligentnego domu – nie będziemy musieli być obecni przy podnoszeniu i opuszczaniu rolety mając pewność, że w przypadku jakichkolwiek nieprawidłowości silnik się zatrzyma.
Podziel się
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana